Powrót do strony głównej

     Program DAIGID to narzędzie wspomagające leczenie cukrzycy insulinozależnej.
     Pomoc diabetykom z cukrzycą typu 1 jest bezwzględnie potrzebna. Tylko niektórym wydaje się, że sprawa skutecznego leczenia została ostatecznie załatwiona. Nie dziwię się, że analogi insuliny także nie rozwiązały tego problemu. Nadal brak lekarzom wykresu IDO. Na dodatek pamiętajmy, że analogii są dla zamożniejszych diabetyków, co nie oznacza, że osiągają wspaniałe wyniki leczenia.

     Zbyt wiele otrzymuję w tej sprawie listów. Trudno na nie wszystkie odpowiedzieć. Możliwość jest tylko jedna. Wybiorę list charakterystyczny (wyłącznie fragmenty) z zachowaniem anonimowości. Dla urozmaicenia tematu, będę okresowo zmieniać list a więc i problem.
    Fragmenty listu.

  

Mam na imie Anna, mam 33 lata i od 9 lat choruję na cukrzycę (została mi po ciąży). Piszę do Pana ...... jako ostatniej deski ratunku, załamana kolejnymi niepowodzeniami dojścia do ładu ze swoją chorobą. Z dnia na dzień czuję sie coraz gorzej .... psychicznie, choroba mnie przytłacza, bo brak mi wiedzy. Nie tej od lekarza.... ale właśnie tej codziennej. Moje wizyty u diabetologa to porażka.... wypisywanie recept, na każdy kolejny kilogram nadwagi dodaje mi insuliny i koło się zamyka. Jestem załamana..... nie widzę sensu życia, nie panuję nad tą okropną chorobą.
....
....
Bardzo proszę o pomoc!!!! Nie mogę liczyć na lekarza, u którego wizyta trwa 3-5 minuty, bez analizy moich wyników.... Czuję się jak w klatce z której nie ma zupełnie wyjścia, ...
Leczę się obecnie Humalogiem i Humulin N.
....
....
Kiedy leżałam na początku choroby, w szpitalu, lekarze mówili że mogę jeść wszystko, tylko liczyć. Przez wiele lat żyłam prawie jak zdrowy człowiek, liczyłam, wstrzykiwałam....... doszło do tego że brałam mnóstwo jednostek w ciągu dnia.... a to spowodowało tycie.
....
....

  

    Czy wobec takiego potraktowania chorego, można mówic o pomocy niesionej przez lekarza, dietetyka? Uważam, że treść listu, jego fragmenty, stanowią potwierdzenie tego co zawarłem w opisie programu DAIGID.
Wobec zaistniałej sytuacji leczenia Humalogiem, a nie pierwszy to raz, zmuszony jestem zająć stanowisko w tej sprawie. Prosze zapoznać sie z komentarzem do listu 2.    Fragmenty listu 2.

   ..
Jestem osobą z ponad 20-letnim stażem diabetologicznym i jak to w życiu bywa - człowiek łatwo przyzwyczaja się do złych nawyków.. ...
Już nawet nie pamiętam kiedy liczyłam wymienniki weglowodanowe..... ale za to bardzo czesto monitoruję poziom glukozy we krwi i jak tylko mały skok glukozy to NoVORAPID i już po krzyku. ...
Moim problem jest nadwaga spowodowana złymi nawykami, parę kg zostało również po ciąży (synek ma 1.5 roczku). ...
Może uda mi się wykorzystać program DAIGID w walce z otyłością.... chociaż wiem, że będzie to dla mnie bardzo trudne - prowadzę nieregularny tryb zycia.
  

Komentarz będzie trudny tylko dlatego, że diabetyk z tak długim stażem powinien być świadomy swego postępowania.
Czym jest:   skok glukozy to Novorapid i po krzyku   lub   prowadzę nieregularny tryb życia.
Nie wnikając w inne problemy, np. nadwagi, stwierdzić należy, że analogi stały się zbyt prostą drogą do regulacji stężenia glukozy we krwi, lecz nie poprawieniem całości zagadnienia skutecznego leczenia cukrzycy insulinozależnej.
Gdy nadwaga sięgnie ponad 20 - 40% wagi należnej to prowadzenie nieregularnego trybu życia zamieni sie na dreptanie w miejscu, ograniczeniu aktywności, ..., ... tragiczne dalsze życie.
Znów powstał problem przeczący temu co wiedzą lekarze. Podano im do ręki insuliny analogowe. Nie przeszkolono ich w zakresie skutków stosowania insuliny, która niestety "nie myśli", nie zachowuje się tak jak w sprawnym systemie regulacji zdrowego cżłowieka. Uzyskano jedynie skrócenie czasu dochodzenia do szczytowego działania i nic więcej.
BIZNESPLAN producentów wziął górę.

A co się dzieje gdy jest jej za mało lub za dużo?

Zainteresowanych ogólnymi skutkami stosowania analogów zapraszam na stronę ChTD. Adres podam w terminie późniejszym - trwa aktualizacja tej strony.

Opracowano dnia: 2006-05-07    Fragmenty listu 3.

   ...
Jestem diabetykiem z problemami leczenia...
Jak należy rozumieć postępowanie Janusza Mistrza. Czy to jest krnąbrny pacjent, lekarz? Mam prawo zadać takie pytanie po poznaniu treści na stronie www.chorzow.um.gov.pl/chd opcja-okienko Jak pomaga DAIGID. Nie umiem zrozumieć tak daleko idących zmian w insulinoterapii w wykonaniu "Mistrza". Tak Pan opisał jego działania.   Co na to medycyna, diabetologia? ...
...
  

Miły Panie Pawle.
   Trudno zgadnąć jak długo Pan choruje. Z treści listu wynika tylko jedno, że nie jest Pan odpowiednio przygotowany do leczenia cukrzycy insuliniozależnej. Zaskakuje Pana to, że chory "kieruje" leczeniem swojej cukrzycy. Niewątpliwie jest do tego przygotowany, poznał zasady skutecznego leczenia.
   Czy Pan nie marzy aby wszystkie wyniki pomiarów glikemii mieściły się w granicach 80 do 140 mg/dl a te wyższe, niewiele ponad 100 mg/dl, dotyczyłyby okresu poposiłkowego.

   Nie będę odpowiadał na pytanie: co na to medycyna, diabetologia?. Jeżeli diabetologia skarciłaby tego diabetyka to popełniłaby duży, niewybaczalny błąd i przyznałaby się do niewłaściego przygotowania diabetyków do leczenia. Znając życie wiem, że nikt z lekarzy nie wypowie sakramentalnej prawdy - nie przygotowałem chorego do właściwego leczenia.

   Aby do takich sytuacji nie dochodziło, lekarze powinni być wyposażenie w program wspomagające leczenie cukrzycy insulinozależnej.   Jestem przekonany, że wtedy także Pan byłby spokojny i osiągał wysoką skuteczność leczenia. Insulinoterapia to nie wszystko. Współbieżnym elementem skutecznego leczenia jest dieta i jej podział na posiłki. Tego medycyna i dietetycy jeszcze nie opanowali - brak im programu wspomagającego DAIGID.

W leczeniu cukrzycy insulinozależnej, dieta, podział na posiłki, jest może nawet ważniejsza od leczenia, dokładnie odmierzaną insuliną. A posiłki to nic innego jak lawirowanie pomiędzy różnymi skladnikami. Zapomina się o udziale węglowodanów, indeksie glikemicznym oraz innymi ważnymi faktami wpływającymi na powstawanie glukozy w procesie trawienia i jej zagospodarowanie przez organizm.

   Należy pamiętać, że bez własnego wkładu pracy niczego w życiu nie da się osiągnąć.

   Przy okazji informuję, że w obecnie aktualizowanej stronie CHTD, opcja Jak pomaga AIGID.
umożliwi bliżej poznać błyskotliwy i bardzo skuteczny sposób Mistrza Janusza.

Opracowano dnia: 2006-09-02


Wszystkich chętnych do zajęcia stanowiska, wyrażenia swoich poglądów dotyczących skuteczności leczenia, proszę o korespondencję.


Powrót do strony głównej


Opracował: Karol Goik                e-mail:     Aktualizacja:2014-03-11