Powrót do strony tytułowej

W dużym skrócie przytoczę, godne uwagi i naśladowania, działania Pana Jerzego. Najprościej mówiąc, wziął swoją sprawę w swoje ręce. Poniżej przytoczę fragmenty listu skierowanego pod mój adres.
  

... Poniżej opisuje Panu Moje perypetie związane z pierwszą fazą leczenia i żywieniem. Cukrzycę typu drugiego zdiagnozowano u mnie na przełomie lipca i sierpnia w czasie pobytu w szpitalu. Nie muszę chyba mówić że wprawiło mnie to wręcz w wisielczy nastrój. W momencie wypisu ze szpitala zostałem objęty opieką przyszpitalnej poradni diabetologicznej, która wywianowała mnie na drogę zaopatrując w dwa plakaty z przykładowymi jadłospisami dla cukrzyków, trzy broszurki uświadamiające, pena i gleukometr. Przepis na leki to 1 raz dziennie rano przed śniadaniem iniekcja Gensulin M30 10j + 2 razy dziennie /rano i wieczorem po 1 tabletce METFORMX 850. ...

Miłe siostry pokazały jak dawać sobie zastrzyki oraz stosować glukometr. Reszta wiedzy to już twarde realia samonauczania.

Po mniej więcej 3 tygodniach wizyta w poradni i po przejrzeniu dzienniczka samokontroli krzepiąca pochwała lekarza prowadzącego: no widzę że Pan wyrównuje cukier była zachęta do wzmożenia starań. Nie muszę chyba mówić że kochająca żona karmiła mnie ściśle wg wskazań z otrzymanych broszurek i plakatów. Ale przyszedł październik i okazało się że zaczynam mieć coraz więcej wystrzałów poziomów zmierzonego cukru poza wyznaczony górny poziom wynoszący 140. Więc mimo braku limitów w przyjęciach poprosiłem lekarza o awaryjną wizytę której mnie udzielił i po zapoznaniu się z dzienniczkiem zaordynował 3 tabletkę METFORMAX-u mówiąc że to maks tego leku co można go przyjąć a zobaczy się może trzeba będzie rodzaj leku zmienić. Nie wprawiło mnie to w dobry nastrój bo zawsze starałem się w swoim życiu leki zażywać wyłącznie wówczas gdy były niezbędne. A więc zacząłem się zastanawiać co by tu zrobić. Uznałem że są 3 alternatywne kierunki:

- pierwszy to lekarstwa - a tych nie chciałem zwiększać
- drugi to gimnastyka tu też miałem możliwości ograniczone z powodu trwającego leczenia rany na stopie /od lipca do połowy listopada/ i zakazu lekarza obciążania stóp w czasie leczenia
- trzeci to żywienie - uznałem że tu może uda się coś poprawić

Rozpocząłem poszukiwania na stronach internetowych, dotarłem do Pana stron internetowych no i pewnego dnia znalazłem Polski Vortal Żywieniowy Jedz Dobrze który oferował diabetykom odmianę swojego programu dietetycznego DrDietman 2D. Program można ściągnąć bezpłatnie co też zrobiłem, ważną cechą programu jest to że ma dużą bazę produktów żywieniowych niedostępną dla użytkownika programu a która na wniosek poszczególnych użytkowników jest uzupełniana przez lekarza fundacji i w ramach updatów transferowana do poszczególnych zainteresowanych. Pozwala to uniknąć radosnej twórczości i zapewnia wiarygodność danych. No i jak się okazało był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

Program zacząłem używać 12 listopada 2007.
Do dnia dzisiejszego Panie Karolu nie miałem ani jednego przekroczenia poziomu cukru w górę powyżej 140. Przekroczenia w dół były 3. Aby to zilustrować przesyłam Panu pliki z Moimi wykresami poziomu cukru jeden obejmuje okres od 11 sierpnia 2007 do dzisiaj, natomiast drugi ostatnie 30 dni. Wczoraj byłem w poradni i Mój Pan doktor po zapoznaniu się z wynikami był bardzo zadowolony stwierdzając że poziom cukru mam lepiej wyrównany niż niejeden zdrowy człowiek. Za tym zgodził się abym zredukował robienie profilu z 4 pomiarów dziennie do 2 razy tygodniowo po 4 razy dziennie a przy następnej wizycie za 4-5 tygodni jak sytuacja będzie tak dobra to pomyśli o zmianie leczenia.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt jakim jest konieczność zaopatrzenia się w wagę dietetyczną. Niejednokrotnie w czasie komputerowego układania jadłospisu miałem okazję się przekonać że zmiana składu posiłku o 1 dkg powodowała niebezpieczeństwo otyłości lub też hiperglikemii - co oczywiście każdorazowo program na wykresie zwącym się kalografem sygnalizuje. W tanie ale funkcjonalne wagi dietetyczne można zaopatrzyć się w SELGROSIE lub na allegro. W Selgrosie za godne polecenia uważam dwie wagi w cenach 26 i 35 zł. Mają czytelne cyfrowe wyświetlacze, tańsza waży do 3 kg, droższa do 5 kg, dokładność obu to 1 gram i co ważne posiadają funkcje tarowania czyli po nałożeniu jednego produktu wyświetlacz można wyzerować i dokładać następny i tak aż do osiągnięcia maks udźwigu danej wagi.

Reasumując plakaty żywieniowe "wzorcowe" jak też książeczkę posłałem do składnicy makulatury.
...

  

Pragnę najserdeczniej podziękować Panu Jerzemu za to, że swoim postępowaniem i niezwykłym zaangażowaniem pokazał jak w prosty sposób, bez "cudów", można opanować leczenie cukrzycy.
Przy okazji warto zaznaczyć, że wziął pod uwagę trzy najważniejsze sprawy związane z leczeniem:

  1. lekarstwo
  2. gimnastyka - a więc aktywność fizyczną
  3. żywienie

Pomimo problemów z aktywnością fizyczną uporał się z normoglikemią. Po prostu, postawił na dietę i wygrał swoją walkę o pełnię i radość życia.

Kolejny raz zostało potwierdzone, że bez osobistego zaangażowania, niewielkim kosztem, można szybko uporać się z problemem skutecznego leczenia cukrzycy. Proszę diabetyków, którzy mają problem ze skutecznym leczeniem, niech podejmą próbę pójścia drogą Jerzego jednak z zachowaniem podstawowego warunku uwzględniającego swoje możliwości, warunków życia w szerokim tego słowa znaczeniu.


     Nastał czas aby pokazać fragmenty wykresów z poziomami glikemii Pana Jerzego. Kliknięcie na wykresach pozwoli na podglądnięcie powiększonych wykresów oraz ułatwi zrozumienie sposobu postępowania.Powrót do strony tytułowej

Autor: Karol Goik           Opracowano: dnia: 2008-02-04