Powrót do strony tytułowej

Każdy diabetyk powinien skutecznie leczyć cukrzycę. To jedyna metoda, która odsuwa czające się w oddali powikłania. Źle leczona powoduje trwałe uszkodzenia ciała, nazywane późnymi powikłaniami.

Poniżej przypomnienie określeń tych powikłań.

RetinoPATIA cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych siatkówki, prowadzące do upośledzenia wzroku oraz ślepoty.

NefroPATIA cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych kłębuszków nerkowych, objawiające się białkomoczem i prowadzące do zaburzenia funkcji oraz niewydolności nerek.

NeuroPATIA cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych oraz zaburzeń metabolicznych, prowadzące do upośledzenia funkcji układu nerwowego.

AngioPATIA cukrzycowa
Zmiany degeneracyjne w układzie naczyń krwionośnych, dotyczące zarówno małych naczyń (mikroangiopatia) jak i tętnic (makroangiopatia), prowadzące do rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Pamiętajmy do czego prowadzą cukrzycowe powikłania wymienione powyżej.

Stopa cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy dotyczące stóp, powstaje w następstwie zmian w naczyniach krwionośnych i nerwach spowodowanych zbyt wysokimi poziomami cukru we krwi.

Śpiączka
Stan podobny do snu, w którym chory jest głęboko nieprzytomny; u chorych na cukrzycę może ją spowodować wysoki poziom cukru (hiperglikemią) lub niski poziom cukru (hipoglikemią) we krwi.

Wypada, w stosunku do śpiączki, powiedzieć coś więcej. To nie sen, wypoczynek, to zagrożenie życia a na pewno droga do powikłań. Każde powikłanie to cierpienie, dyskomfort życia.

Istotnym problemem może być, przy niedostatecznym leczeniu cukrzycy, sprawa życia intymnego. Proszę nie lekceważyć tego problemu. Z obserwacji wynika, że jest to zbyt często powodem nieporozumień w związkach partnerskich.

Aby mieć pewność, że nie grozi Ci powikłanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem, najlepiej diabetologiem. On wskaże jakie badania, co jaki okres czasu należy wykonać, aby w odpowiednim momencie podjąć działania profilaktyczne.

Moim zadniem, najcenniejszym zmysłem jest wzrok. Utrata wzroku to dalsze problemy w leczeniu, samodzielności.

PAMIĘTAJ O NORMOGLIKEMII!

Powrót do strony tytułowej

Autor: Karol Goik           Aktualizowano dnia: 2015-12-27