Powrót do strony tytułowej

Dróg prowadzących do zdobycia wiedzy jest wiele. Ważna jest samoedukacja, czytanie fachowej literatury. Istnieją jednak takie dziedziny wiedzy, że bez rozmów na ich temat nie można zrobić postępu. W tym celu masz do dyspozycji organizacje skupiające diabetyków. To tam, spotykając się z innymi diabetykami będziesz miał okazję porozmawiać na różne tematy. Każdy to samo zjawisko widzi inaczej, inaczej interpretuje przeczytany tekst, problemy widzi pod kątem swoich doświadczeń.
Może się zdarzyć, że to co nie znalazłeś, pomimo poszukiwań, podpowie Ci ktoś z diabetyków, który ten temat ma już rozwiązany. Pamiętaj także, że w tych organizacjach odbywają się szkolenia w zakresie leczenia cukrzycy, stosowania diet oraz inne, tematycznie związane z cukrzycą.

Nie będę podawał nazw organizacji, bo pod względem ich lokalizacji jest różnie. Jeżeli będziesz miał szczęście, to tuż obok Ciebie, w Twoim mieście, miejscowości, może być siedziba takiej organizacji. A jeżeli przyjdzie pojechać kilka, kilkanaście kilometrów do siedziby takiej organizacji, to pamiętaj, że ten wysiłek zawsze się opłaci. Będziesz miał szansę na poznanie innych diabetyków, także borykających się z przeróżnymi problemami.

Gdy będziesz miał trudności z odszukaniem siedziby najbliższego Stowarzyszenia Diabetyków, to pytaj lekarza, pielęgniarkę lub edukatora diabetologicznego. Dla chcącego nie ma nic trudnego.

Zastanów się także nad tym, czy mógłbyś udzielać się społecznie w takim Stowarzyszeniu. Z własnej praktyki wiem, że chętnych do pracy społecznej jest naprawdę bardzo niewielu. A przy okazji zapamiętaj, że nie sztuką jest brać, wielką przyjemnością jest dawać. Gdy to piszę nie mam na uwadze dobra materialne. To coś innego, co powoduje, że inny czuje się lepiej, pewniej, że nie jest sam, opuszczony przez ludzi.

Kiedyś założyłem ChTD, byłem tam wszystkim, nie miałem czasu myśleć o tym co mnie boli, dokucza. Po wielu latach, dodatkowa nieuleczalna choroba zmusiła do rezygnacji z prowadzenia Towarzystwa, warsztatów diabetologicznych. Od początku istnienia ChTD urozmaicałem warsztaty diabetologiczne na przeróżne sposoby. Do wspaniałych przeżyć zaliczam pomysł na ŚLĄSKI ZŁAZ DIABETYKÓW, który organizowany był corocznie od początku istnienia Towarzystwa. Złaz polegał na wejściu pieszo na Równicę w przepięknej scenerii górskiej. Obowiązywała swoboda realizacji tego wejścia a głównie radzenie sobie samemu w trudnych sytuacjach wzmożonych wysiłkiem.

Kontynuację Śląskich Złazów Diabetyków podjął się prezes GSD - Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków. Dzięki niemu diabetycy kontynuowali poznawanie nie tylko piękno okolic, ale także byli zmuszeni do wysiłku nie tylko fizycznego, szczególnie ważnym w leczeniu cukrzycy. Poznawali swój organizm, jego zachowanie w warunkach wytężonego wysiłku fizycznego. To najwspanialsze warsztaty diabetologiczne. Ze względu na brak aktywistów diabetologicznych, w roku 2010 odbył się ostatni, bo 15 ŚLĄSKI ZŁAZ DIABETYKÓW .

Na niektórych moich podstronach znajdziecie sprawozdania z tych Złazów z licznymi zdjęciami. Jaka to podstrona? - kto szuka ten znajdzie.

Gdy nadszedł kres moich możliwości działania w bezpośrednim kontakcie z diabetykami, z większą energią zająłem się prowadzeniem stron internetowych poświęconych cukrzycy. Jestem przekonany, że to sposób na kontakt z liczniejszą rzeszą diabetyków, którym pomagam tak jak na to pozwala internet. Strona zawiera elementy interaktywne, które stoją do dyspozycji wszystkim szukającym pomocy, pragnącym pogłębić swoją wiedzę.

Podkreślam z całą stanowczością, że podana wiedza dotycząca leczenia cukrzycy, nie jest jedynie słuszną wyrocznią. To pomoc w zrozumieniu licznych problemów związanych z dążeniem do osiągnięcia korzystniejszych własnych wyników leczenia.

Powrót do strony tytułowej

Autor: Karol Goik           Aktualizowano dnia: 2015-11-19