Powrót do strony tytułowej

Dlaczego każdy diabetyk powinien skutecznie leczyć cukrzycę? Odpowiedź jest prosta: źle leczona powoduje trwałe uszkodzenie ciała, przez medycynę nazywaną jedynie późnymi powikłaniami.

Na stronie internetowej PTD, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, skupiających lekarzy zajmujących się leczeniem cukrzycy, w opcji dla pacjentów - Słowniczek opisano wszystkie powikłania.
Na temat powikłań napisano wiele i dostęp do informacji o tym czym są i jak się objawiają, jest łatwy.

Pozwolę sobie na przytoczenie, za PTD, określeń tych powikłań.

Retinopatia cukrzycowa

Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych siatkówki, prowadzące do upośledzenia wzroku oraz ślepoty.

Nefropatia cukrzycowa

Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych kłębuszków nerkowych, objawiające się białkomoczem i prowadzące do zaburzenia funkcji oraz niewydolności nerek.

Neuropatia cukrzycowa

Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych oraz zaburzeń metabolicznych, prowadzące do upośledzenia funkcji układu nerwowego.

Angiopatia

Zmiany degeneracyjne w układzie naczyń krwionośnych, dotyczące zarówno małych naczyń (mikroangiopatia) jak i tętnic (makroangiopatia), prowadzące do rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Stopa cukrzycowa

Powikłanie cukrzycy dotyczące stóp, powstaje w następstwie zmian w naczyniach krwionośnych i nerwach spowodowanych zbyt wysokimi poziomami cukru we krwi.

Śpiączka

Stan podobny do snu, w którym chory jest głęboko nieprzytomny; u chorych na cukrzycę może ją spowodować wysoki poziom cukru (hiperglikemią) lub niski poziom cukru (hipoglikemią) we krwi.

Wypada, w stosunku do śpiączki, powiedzieć coś więj. To nie sen, wypoczynek, to zagrożenie życia a na pewno droga do powikłań. Każde powikłanie to cierpienie, dyskomfort życia.

Istotnym problemem może być, przy niedostatecznym leczeniu cukrzycy, sprawa życia intymnego. Proszę nie lekceważyć tego problemu. Z obserwacji wynika, że jest to zbyt często powodem nieporozumień w związkach partnerskich.

Aby mieć pewność, że nie grozi Ci powikłanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem, najlepiej diabetologiem. On wskaże jakie badania, co jaki okres czasu należy wykonać, aby w odpowiednim momencie podjąć działania profilaktyczne.

Moim zadniem, najcenniejszym zmysłem jest wzrok. Może dlatego to powikłanie zajęło pierwsze miejsce w mojej wyliczance, Utrata wzroku to dalsze problemy w leczeniu, samodzielności.

PAMIĘTAJ O NORMOGLIKEMII!

Powrót do strony tytułowej

Autor: Karol Goik           Aktualizowano dnia: 2015-12-27