...dla nas obowiązuje w kazdy dzień roku...

Powrót do strony tytułowej

Każdy zdrowy człowiek wie, że cukrzycą nie można się zarazić. Żyje swobodnie, bez przestrzegania podstawowych zasad zdrowego życia. Czym jest to zdrowe życie? Popatrzmy na poniższe plakaty i wszystko stanie się jasne..

... nie lekceważ sygnałów  ..)

Rodzi się pytanie: Jak należy żyć zdrowo aby uniknąć zachorowania na cukrzycę. Znów pomoże nam w tym plat.

... żyj aktywnie .....

Co się stanie gdy nie będziemy żyli niezgodnie ze zdrowymi zasadami życia.. Znów pomoże nam w tym plat.

...porozmawiaj z lekarzem .....

Jakie mogą być dalsze skutki. Cukrzyca typu 2 może przejść w typ 1, czyli cukrzycę insulinozależną. Każda, źle leczona cukrzyca doprowadza do późnych powikłań.

Na stronie internetowej PTD, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, skupiających lekarzy zajmujących się leczeniem cukrzycy, w opcji   dla pacjentów - Słowniczek opisano wszystkie powikłania.
Na temat powikłań napisano wiele i dostęp do informacji o tym, czym są i jak się objawiają, jest łatwy gdy ma się dostęp do internetu lub też do odpowiednich informatorów powszechnie dostępnych w przychodniach, szpitalach..

Pozwolę sobie na przytoczenie, za PTD, określeń tych powikłań.

Retinopatia cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych siatkówki, prowadzące do upośledzenia wzroku oraz ślepoty.

Nefropatia cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych kłębuszków nerkowych, objawiające się białkomoczem i prowadzące do zaburzenia funkcji oraz niewydolności nerek.

Neuropatia cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy, wynikające z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych oraz zaburzeń metabolicznych, prowadzące do upośledzenia funkcji układu nerwowego.

Angiopatia
Zmiany degeneracyjne w układzie naczyń krwionośnych, dotyczące zarówno małych naczyń (mikroangiopatia) jak i tętnic (makroangiopatia), prowadzące do rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Stopa cukrzycowa
Powikłanie cukrzycy dotyczące stóp, powstaje w następstwie zmian w naczyniach krwionośnych i nerwach spowodowanych zbyt wysokimi poziomami cukru we krwi.

Śpiączka
Stan podobny do snu, w którym chory jest głęboko nieprzytomny; u chorych na cukrzycę może ją spowodować wysoki poziom cukru (hiperglikemią) lub niski poziom cukru (hipoglikemią) we krwi.

Wypada, w stosunku do śpiączki, powiedzieć coś więj. To nie sen, wypoczynek, to zagrożenie życia a na pewno droga do powikłań. Każde powikłanie to cierpienie, dyskomfort życia.

Istotnym problemem może być, przy niedostatecznym leczeniu cukrzycy, sprawa życia intymnego. Proszę nie lekceważyć tego problemu. Z obserwacji wynika, że jest to zbyt często powodem nieporozumień w związkach partnerskich.

Aby mieć pewność, że nie grozi Ci powikłanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem, najlepiej diabetologiem. On wskaże jakie badania, co jaki okres czasu należy wykonać, aby w odpowiednim momencie podjąć działania profilaktyczne.

Moim zdaniem, najcenniejszym zmysłem jest wzrok. Może dlatego to powikłanie zajęło pierwsze miejsce w mojej wyliczance, Utrata wzroku to dalsze problemy w leczeniu, samodzielności.

CHORUJESZ - PAMIĘTAJ O NORMOGLIKEMII!

Powrót do strony tytułowej

Autor: Karol Goik           Opracowano: dnia: 2009-11-10